Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Odpowiadamy!

Mandat nie należy nigdy do rzeczy przyjemnych. Czy jednak chcemy czy nie, wykroczenia w ruchu drogowym popełnione w obecności fotoradaru zawsze będą kończyć się mandatem, który otrzymamy prędzej czy później. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jakim czasie musi nam być dostarczony mandat. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy w danym momencie faktycznie fotoradar złapał nas na gorącym uczynku. Sprawdźcie sami!

Mandat z fotoradaru – do kiedy one przychodzą?

Jeśli nie wiedzieliśmy do tej pory po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru, warto rozwiać te kwestie raz na zawsze. Pomocne będą zapisy, które regulują tą kwestię i dzięki którym mamy jasność co do tego, w jakim czasie powinniśmy otrzymać mandat z fotoradaru.

Na dzień dzisiejszy, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, kierowca przekraczający limit prędkości, który został wyłapany przez urządzenie rejestrujące jakim jest fotoradar, powinien otrzymać swój mandat w przeciągu 180 dni od dnia w którym zostało popełnione wykroczenie. Mandat jest nam dostarczany przy pomocy standardowego listu pocztowego, który jest odbierany za potwierdzeniem. 

Możemy więc go nie przyjąć, lecz w rzeczy samej nie uchroni to nas w żaden sposób od tego, aby zapłacić mandat. Jedyne co, możemy wydłużyć cały proces płatności. Niemniej jednak, sama płatność za mandat musi być uiszczona zgodnie z jego treścią i taryfikatorem za dane wykroczenie.

Co jeśli mandatu w tym czasie nie otrzymamy?

Jeśli jesteśmy pewni tego, że mandat nie dotarł do nas w wyżej ustalonym terminie, bardzo możliwe, że nie popełniliśmy wykroczenia a jedynie wydawało nam się, że wykroczenie miało miejsce. Są także inne wypadki, w których po prostu, dany fotoradar nie funkcjonował i służył jedynie jako atrapa.

Warto jednak przy tym wszystkim pamiętać, aby sprawdzić dane adresowe, na które mandat mógł przyjść. Ma to miejsce szczególnie w momentach, w których jesteśmy na świeżo po przeprowadzce w nowe miejsce zamieszkania.