Co zrobić, gdy nasze auto zostanie zarysowane?

Wiele współczesnych aut jest wyposażonych w czujniki parkowania i kamery cofania. Jednak mimo takich technologii ludzie potrafią przytrzeć lakier sąsiedniemu pojazdowi. Przychodzi z zakupów na parking, a Twoje auto jest przelakierowane? W tym artykule doradzimy co robić w czasie takich nieprzyjemnych sytuacji. 

Nieprzyjemna sytuacja

Na wstępie rozróżnijmy dwie odmienne kwestie. Pierwszy, w którym ktoś zarysował nasze auto i na szczęście nie odjechał z miejsca zdarzenia lub zostawił do siebie dane kontaktowe. Dane pozostawione na szybie powinny w szybki sposób pozwalać wypisać wniosek odnośnie do kolizji do ubezpieczalni. Druga to sytuacja, gdy sprawca uciekł. Wtedy należy porysowane auto zgłaszać na policję, aby ona wszczęła dochodzenie. Obie sytuacje przybliżamy w kolejnych częściach tego artykułu. 

Sprawca zarysowania nie chce spisać oświadczenia – co robić?

Nawiązując do pierwszego przypadku, pomimo że sprawca został na miejscu, to może on nie chcieć spisać oświadczenia. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak porysowane auto zgłaszać na policję, aby przyjechała ona od razu na miejsce. Policjanci wtedy przeprowadzą dochodzenie i dokładnie przeanalizują, co się stało. Przesłuchają świadków i przeanalizują powstałe otarcia. Jaki jest skutek takiego rozwiązania? Sprawca nie tylko będzie musiał naprawić szkodę ze swojego OC, lecz także dostanie mandat karny za spowodowanie kolizji. Wadą takiego rozwiązania jest wydłużony czas załatwienia takiej sprawy. Jak wiadomo, trzeba wezwać policję, jeśli sprawca się wybiela i łudzi, że będzie bezkarny. 

Sprawca zarysowania uciekł – co robić?

Ten scenariusz jest, o wiele gorszy i coraz częściej spotykany. Przychodzisz do auta i nagle się okazuje, że podczas naszej nieobecności ktoś porysował nam pojazd. Trzeba wtedy porysowane auto zgłaszać na policję. Zaangażowanie policjantów w tę sprawę jest konieczne. Być może wokół terenu, gdzie znajdował się pojazd, jest monitoring, należący do sklepu spożywczego lub budynku mieszkalnego.